Skip to main content
Kozmetika

Ako sa starať o pleť počas puberty?

By 15. januára 202122 júla, 2021No Comments

Tak, ako sme naše deti už od útleho veku učili umývať si zuby, je vhodné ich naučiť, ako sa majú starať aj o svoju pleť. Každému tínedžerovi by prospelo rozumieť, ako sa má starať o pleť v období puberty.

Dospievajúcim je dôležité vysvetliť, že sa im pleť mení zmenou hormónov v rozmedzí 12 až 14 rokov.

Vtedy sa začína na pokožke objavovať prvé „akné“ (lat. acne vulgaris), vyskytujúce sa najmä v období puberty a ustupujúce až niekde medzi 19. až 27. rokom života. Faktorov, ktoré podporujú vznik akné, pritom môže byť viacero: určité druhy potravín, stres, infekcia, genetika, rodinná anamnéza a podobne.

S cieľom dôkladnej starostlivosti o pleť tínedžerov odporúčam absolvovať každodennú rutinu ráno i večer.

Ráno po prebudení je dôležité odstrániť prebytočný maz. Môžeme tak urobiť pomocou pleťového tonika alebo čistiaceho gélu. Využívajú sa pritom rôzne produkty podľa typu pleti na odporúčanie kozmetičky. Mne sa osvedčili produkty Annemarie Börlind z radu Purifying care, ktoré používa aj môj 12-ročný syn. Následne je vhodné aplikovať pleťový krém, ktorý hydratuje pokožku a chráni ju pred vonkajšími vplyvmi.

Večer je veľmi dôležité pleť vyčistiť prostredníctvom pleťového mlieka alebo čistiaceho gélu, pričom chlapci radi používajú práve čistiaci gél. Dočistenie pokožky dokončíme pleťovým tonikom. Svojim klientkam odporúčam ešte dočistiť čistou vodou a aplikovať pleťový krém. Hlavne v prípade dievčat treba zdôrazniť, že je nevhodné ísť spať s make-upom, čo podporuje zápal, upcháva póry a spôsobuje starnutie – ale to ich ešte nebude zaujímať…

Vhodné je navyše raz za týždeň aplikovať na vyčistenú pleť protizápalovú čistiacu masku po dobu približne 15 minút. Na základe mojich skúseností jednoznačne odporúčam produkt Annemarie Börlind – Black Mask. Vyhnite sa kozmetike s obsahom alkoholu, ktorá pleť dráždi a vysušuje. K celkovej starostlivosti je vhodné aspoň raz za mesiac navštíviť kozmetické ošetrenie pleti.

Vaša kozmetička Veronika