Techniky farbenia vlasov, ktoré milujú ženy na celom svete
V posledných rokoch je trend odfarbovania vlasov čoraz silnejší. Takmer každá žena túži po tom, aby jej korune krásy dodali šmrnc jemný melír, ombré či balayage. A, samozrejme, po tom, aby jej vlasy vyzerali čo najprirodzenejšie, akoby kaderníka ani nenavštívila.
V článku vám tieto tri populárne techniky, ktoré využívame i u nás v salónoch krásy Bebe Hair, bližšie predstavíme. Vysvetlíme vám rozdiely medzi nimi, aby ste mohli navštíviť kaderníctvo s jasnejšou predstavou o svojom novom účese. Ako bonus predstavíme i techniku Air Touch, ktorá sa stala v roku 2020 favoritom mnohých žien.
Melír
Melír je jednoducho klasika, ktorá má v kaderníckom svete svoje miesto už dlhé roky. Blond, hnedý či farebný melír je stále technikou, o ktorú majú záujem ženy každého veku. Určite sa vám vybaví nejedna fotografia neúspešne odfarbených vlasov melírom, ktoré majú od prirodzenosti veľmi ďaleko. Ak však navštívite naozaj profesionálne kaderníctvo, odchádzať môžete s krásnou hrivou, zmenená na nepoznanie.
Aj napriek tomu, že sú dnes ombré a balayage populárnejšími technikami farbenia vlasov, i melír má medzi nimi svoje miesto. Je skvelou cestou, ak chcete všetky svoje vlasy zosvetliť. Či už ste čiernovláska túžiaca po hnedých, alebo hnedovláska túžiaca po blond vlasoch, melír vám túto cestu pomôže oproti ombré či balayage urýchliť. Ako bonus získate po každom sedení úplne iný účes. Koľko návštev kaderníka bude nutných na dosiahnutie vysnívanej hnedej či blond je veľmi individuálne. Trendom sú taktiež tzv. babylights či sunkissed look, u ktorých sa melír aplikuje na veľmi maličké pramienky vlasov. Výsledok tak pripomína jemné vlásky malých detí či naše vlasy práve po návrate zo slnečnej letnej dovolenky a vyzerá veľmi prirodzene.
Hlavnou nevýhodou melíru oproti iným technikám je fakt, že zaťažuje vaše vlasy najviac. Je preto vhodný pre zdravé a pevné vlasy. Je možné ho aplikovať aj na jemné vlasy, vyžaduje to ale vašu väčšiu trpezlivosť a opatrnosť kaderníka, ktorá by však mala byť samozrejmosťou v každom kvalitnom salóne. Zároveň sú pri melíre nutné častejšie návštevy kaderníctva kvôli viditeľným odrastom.
Ako sa melír robí?
Pri melíre kaderník rozčeše vlasy, ktoré rozdelí na 4 časti a vrchnú časť rozdeľuje podľa toho, ako zákazníčka zvykne nosiť cestičku. Kaderník si následne zvolí svoju techniku melírovania vlasov. V našom prípade kaderník začína od spodných vlasov na záhlaví, kde postupne štilkou oddeľuje tenké pramene, ktoré si preháčkuje, a podloží vlasy alobalom. Pokiaľ si zákazníčka želá jemný melír, oddeľujeme hrubšie pramene a melírujeme na redšie, a pokiaľ hustejší, aplikujeme melír po tenších prameňoch. Je nutné alobal dávať čo najbližšie ku korienkom a aplikovať melír čo najbližšie k pokožke vlasov. Samozrejme, treba dávať pozor, aby na alobale nebolo príliš veľké množstvo melírovacej zmesi, pretože sa môže stať, že pri stlačení alobalu melír vytečie, a môžu vzniknúť fľaky. Melíru na alobale nesmie byť ani príliš málo, aby prenikol do každého prameňa rovnomerne.
Balayage a ombré
Pojmy, ktoré v diskusiách o farbení vlasov nahradili melír, sú najmä ombré a balayage, či po slovensky balejáž. Ľudia si tieto techniky často mýlia, keďže sú veľmi podobné, no hlavný rozdiel spočíva v umiestnení odfarbených pramienkov vlasov. Ombré sa vyznačuje tým, že jeho cieľom je viditeľnejší prechod tmavších vlasov do bledších (či do farebných), pričom pri balayage je tento prechod oveľa jemnejší a odfarbené pramienky nájdeme niekedy takmer po celej dĺžke vlasov – záleží od vašej preferencie. Pri ombré je teda prechod z tmavších vlasov do svetlejších viac horizontálny, pri balayage toto pravidlo neplatí. Tieto techniky sa často kombinujú s odfarbením tzv. framing pieces, čiže pramienkov pri tvári, pre sviežejší look.
Najväčšou výhodou ombré a balayage je nižšia náročnosť udržiavania. Keďže sa pramienky neodfarbujú ihneď pri korienkoch vlasov, tento look vyzerá sviežo a ako nový aj po niekoľkých mesiacoch. Najmä pri balayage je výhodou i to, že sa vlasy odfarbujú veľmi jemne a sú stále veľmi podobné vašej prirodzenej farbe vlasov. Vaša koruna krásy bude tak výnimočná a ideálna práve pre vás. Nevýhodou môže byť časová a finančná náročnosť. Ak túžite po naozaj prirodzenom výsledku bez tvrdých prechodov medzi pramienkami či neželaných odtieňov, je naozaj nutné navštíviť profesionálov. Vždy je lepšie navštíviť profesionála raz, ako si nechávať svoje vlasy niekoľkokrát opravovať. To nepoteší ani vaše vlasy, ani vašu peňaženku.
Ako sa robí ombré či balayage?
Pri farbení vlasov týmito technikami sa využíva alobalová fólia, kaderníčka umiestňuje na pramienky farbu a neoddeľuje ich od ostatných pramienkov vlasov. Vzniká tak prirodzenejší efekt s jemnými prechodmi medzi pramienkami.
Alobalová či sweet meches fólia sa môže, ale nemusí používať s naším Skyligh zosvetľovačom. Paul Mitchell® Skylight ™ je ílový zosvetľovač, ktorý eliminuje potrebu fólie a poskytuje ideálnu štruktúru pre všetky freehand techniky aplikácie vrátane balayage a organic highlights. Ryžová múka a kaolín v priebehu pôsobenia vytvárajú vrstvu, ktorá nevysychá, nevločkovatí sa a ani sa neprenáša na nefarbené vlasy.
Ombré je metóda farbenia vlasov, ktorá je viditeľná hlavne na koncoch vlasov, ktoré sú badateľne svetlejšie ako vrchné vlásky. Primárne sa pomocou štetca natierajú celé konce bez pomoci alobalu a ťahom nahor sa roztiera melír do stratena pre krajší a prirodzenejší efekt a jemné prechody.
Čo sa týka balayage, dá sa robiť pomocou dvoch techník. Jedna sa robí pomocou tupírovania, kde sa oddelený prameň natupíruje a zvyšné vlasy z prameňa, ktoré nám ostanú, natrieme melírom a zabalíme do alobalu, čím vlas ostane v teple a prirodzene sa zosvetlí. Druhá technika sa nazýva Véčková technika. Každý prameň dohladka vyčešeme a natierame vlasy zvrchu nadol s tým, že od tváre natierame melír vyššie a tak vytvárame véčkový tvar. Balayage je najčastejšou technikou zosvetľovania vlasov.
Airtouch
Ak je pre vás prirodzenosť na prvom mieste, no aj tak túžite po jemnej zmene farby svojich vlasov, je pre vás technika Air Touch tou pravou. Je to najmodernejšia metóda zosvetľovania a farbenia. Je veľmi šetrná k vlasom a krásny bledší odtieň farby alebo prirodzené zosvetlenie dosiahne bez poškodenia. Technicky a časovo ide o náročnejšiu techniku, ale výsledok je dokonalý! Metóda sa stala celosvetovo úspešnou a je veľkým hitom, pretože sa ňou dosiahne efekt krásnych zosvetlených zdravých vlasov, po ktorých túži každá žena. Jej nevýhodou je, podobne ako pri ombré a balayage, finančná náročnosť, avšak výsledok naozaj stojí za to, čo poviete?
Airtouch
Ako sa Air Touch robí?
Pomocou fénu sa vyfúka určitá časť vlasov. Následne sa podľa požadovaného výsledku a efektu vlasy zosvetlia pomocou melírovacieho prášku. Presvetlenie dosiahneme veľmi prirodzeným a šetrným spôsobom. Prechody z tmavšieho do svetlejšieho odtieňa sú preto veľmi precízne, vlasy pôsobia prirodzene a zdravo.
Niektoré techniky farbenia sú tu už dlhé roky, trendy farbenia vlasov sa však budú neustále meniť. Dôležité je ale myslieť na to, čo pristane práve vám, aby ste vyzdvihli svoje jedinečné črty a udržali svoje vlasy čo najzdravšie. Preto vám v Bebe Hair odporúčame každú zmenu účesu poriadne prediskutovať so svojou kaderníčkou, ktorá zhodnotí stav vašej koruny krásy, odporučí vhodnú techniku a vezme do úvahy váš životný štýl. Ak navštívite niektorý z našich salónov, neváhajte sa spýtať na každý detail našich šikovných hair stylistiek, rady vám poradia.
Na ďalšie práce zo salónov Bebe Hair sa môžete pozrieť na našom Facebooku či Instagrame.
Ak vás zaujímajú aj iné techniky, ktoré u nás v kaderníctve využívame, ako napríklad predlžovanie vlasov, ich zahusťovanie či regenerácia, dočítate sa o nich v našom ďalšom článku.